Viziune

În următorii ani, politica educaționala se va orienta spre formarea personalităților elevilor în accord cu potențialul biopsihosocial al acestora, spre formarea lor că tineri motivate pentru continuarea pregătirii prin studii liceale și universitare sau/și pentru inserția socială și profesională. Școala Gimnazială nr. 1 Bolintin Vale este o școală democratic, dinamică, deschisă față de schimbare, care promovează respectful pentru adevăratele valori și încurajează elevul în formarea lui ca om.

Misiune

Școală este deschisă pentru toți membrii comunității care au nevoie de educație, promovând calitățile lor, în vederea formării unei personalități autonome și creative, satisfăcând nevoia fiecărui elev de a se simți sigur pe șine, apt pentru a face față cerințelor actuale ale societății și de a avea șanse egale la educație și cultură. Instituția noastră oferă servicii educaționale de calitate, oferă un cadru adecvat pentru formarea și dezvoltarea deprinderilor și capacităților necesare continuării studiilor în domeniile de care comunitatea are nevoie. Echipă managerial va implementa politicile și programele de dezvoltare ale învățământului preuniversitar având că obiectiv creșterea calității serviciilor educative precum și integrarea elevilor în comunitatea locală.

Componenta consiliu profesoral
Irina M. Andrei